Robotik Ofis

Open RPA, açık kaynaklı bir RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) yazılımıdır. Bu yazılım, işletmelerin tekrarlayan görevleri otomatikleştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

RPA nedir?

RPA veya Robotik Süreç Otomasyonu, bir son kullanıcının bir uygulama boyunca izleyeceği "manuel" yolun aynısını taklit etmek için tasarlanmış yazılım tabanlı bir çözümdür. Genellikle maliyetleri azaltmanın, veri giriş hatalarını ortadan kaldırmanın, süreçleri hızlandırmanın ve uygulamaları kolayca birbirine bağlamanın etkili bir yolu olarak daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için kullanılır. Bu görevler başarılı bir şekilde modellenip bir iş sürecine dönüştürülebilir ve ardından (UI) etkileşimleri, istemci-sunucu, anabilgisayar, veritabanı, web ve diğerlerine bağlanarak otomatikleştirilebilir.

 

Açık Kaynak Open RPA mı Ticari RPA Araçları mı?

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme için, yazılım lisans maliyeti ne yazık ki robotik süreç otomasyonu önünde ciddi bir engeldir. Bu maliyet sizin için de düşündürücü boyutlardaysa, açık kaynak sizin için en iyi seçim olabilir. Daha büyük kuruluşlar için ise Python otomasyonu gibi açık kaynak araçları, ticari ürünlerin dolduramadığı boşlukları doldurmada işe yarayacaktır.


[ Ayrıca bakınız: RPA Firmaları ]


RPA, birçok kuruluşta benimsenme sürecinin henüz ilk aşamalarında olan, gelişmekte olan bir teknoloji. Dolayısıyla mevcut boşlukları doldurmak için açık kaynak ve ticari araçları birlikte kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Herkese uyan tek bir çözüm bulunmuyor, bu nedenle temel hedefiniz bütçeniz dahilinde RPA'nın faydalarından yararlanmanıza olanak tanıyan araçlar olmalıdır. Uygulamalarınız olgunlaştıkça, araç kutunuz muhtemelen hem ticari hem de açık kaynak unsurları içerecek. O yüzden, RPA'ya Open RPA gibi açık kaynak araçlarla başlamak risksiz bir adım olarak düşünülebilir.

 

Open RPA Araçları (OpenRPA / OpenFlow / NodeRED)

Açık kaynak robotik süreç otomasyonu aracı olan ve https://github.com/open-rpa/openrpa adresinden indirip kurabileceğiniz Open RPA, kullanıcıların iş akışlarını ve görevlerini tasarlamalarına, otomatikleştirmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan grafiksel bir kullanıcı arayüzüne sahip. Kullanıcılar, web tarayıcısı, masaüstü uygulamaları, e-posta istemcileri, veri tabanları ve diğer sistemler gibi birçok farklı uygulama arasında veri alışverişi yapabilirler.

Ayrıca, Open RPA, OCR (optik karakter tanıma) ve yapay zeka teknolojileri gibi ileri özelliklerle de entegre edilebilir. Bu sayede, örneğin belgelerin otomatik olarak tanınması ve sınıflandırılması gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Open-RPA kullanımı hakkındaki videolar için tıklayın.

Open-RPA'nın açık kaynaklı yapısı, kullanıcıların yazılımı kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine ve geliştirmelerine olanak tanıdığından, işletmeler özel ihtiyaçları için birçok farklı spesifik çözüm geliştirilebilir.

Open RPA birçok özelleştirme ve otomasyon yeteneği sunarken, temel farklılığı ise mimarisi. Kısacası Open RPA, her büyüklükteki kuruluşu desteklemeye ve ölçeklendirmeye hazır olgun bir araç. olduğundan, yukarıda listelenen diğer araçlarla aynı özelliklerin çoğunu destekler:

  • Uzaktan yönetim
  • Uzaktan denetim
  • Önde gelen bulut sağlayıcıları ile entegrasyon
  • Programlama
  • Analiz için gösterge tabloları

Süreçleri RPA ile otomatikleştirmek için UiPath, Automation Anywhere ve Blue Prism gibi birçok araç mevcut. Open RPA tarafından sunulan araçlar da ("OpenRPA, OpenFlow ve NodeRED") de bu ticari robotik süreç otomasyonu araçlarının sunduklarına benzer birçok avantaja sahip.

OpenRPA

Bu araç temel olarak süreçlerin haritalandırıldığı ve eldeki doğal görevi yerine getirmek için tasarlandığı ana platformdur. Bunu iş akışları oluşturmak için bir IDE - Entegre Geliştirme Ortamı olarak düşünebilirsiniz. Posta kutusundaki bir mesaja tıklamak, bir formu doldurmak gibi önceden belirlenmiş tüm faaliyetlerin uygulandığı yerdir.

Aynı zamanda tüm iş akışlarınızı düzenleme ve girişi yöneten bir depoya aktarmak için kullanacağınız bir yazılım da OpenFlow.

OpenFlow

Hem merkezi hem de merkezi olmayan bir platform olarak işlev görebilen OpenFlow, tüm nesneler üzerinde bir erişim kontrol listesi uygulayıp anında şifreleme sağlayarak güvenli bir veritabanı erişimine olanak tanıyor. Ayrıca, Kubernetes üzerinde çalışırken Node-RED node'larının ve robotların orkestratörü olarak da işlev görebilmekte. Bir OpenRPA robotu OpenFlow'a bağlandığında, tüm verileri (iş akışları, dedektörler, kimlik bilgileri ve durum) OpenFlow'da depolayacaktır. Benzer şekilde, bir Node-RED node'u OpenFlow'a bağlıysa, tüm verileri (akışlar, durum, oturum ve kimlik bilgileri) OpenFlow içinde depolayacaktır. Son olarak OpenFlow, yerleşik form tasarımcısını kullanarak (ve Node-RED iş akışları aracılığıyla çağırarak) veya Open RPA iş akışlarını doğrudan web sitesinde uzaktan çağırarak insan etkileşimine de olanak tanır.

Open RPA, projeye katkıda bulunan açık kaynak topluluğundaki birçok aktif katılımcı sayesinde sürekli güncelleniyor. Haftada birkaç kez güncelleme gelmesi olağan bir durum ve ümit verici birçok yeni özellik kapıda.

 


İlgili diğer yazılar

RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

RPA Feed 2

Besleme bulunamadı.

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım