Robotik Ofis

Son yıllarda giderek gelişen yapay zeka teknolojisinin dijital dönüşüm için nasıl kullanılacağını merak eden kullanıcılar GPT-4 gibi büyük dil modellerine giderek daha çok ilgi duymaya başladı.

Reuters'in tahminlerine göre, bu popülerliğin bir sonucu olarak GPT-4 destekli ChatGPT derin öğrenme modelinin 2024 yılına kadar üreticisi OpenAI firmasına 1 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor.

ChatGPT'nin popülaritesiyse, yapay zeka teknolojisinin gücünün yanı sıra kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğünden kaynaklanmakta.

Göründüğü kadarıyla, bir dönüşüm projesinin parçası olarak yeni dijital araçları benimseyen kuruluşların hız kesmemesi için akıllı süreç otomasyonu ile ChatGPT entegrasyonu yapmaya ihtiyaçları var.


[ Ayrıca bakınız: RPA Firmaları ]


Ek olarak, GPT-4 gibi yapay zeka araçları, yeni ve yaratıcı kampanya fikirleri geliştirmek için bu araçların gücünden yararlanabilecek pazarlama ve reklamcılık ekipleri için büyük bir farklılık yaratabilir.

 

Dijital Dönüşüm Sürecinde GPT-4 Nasıl Kullanılır?

GPT-4 ve diğer büyük dil modelleri tüm sektörlerde ivme kazanmaya devam ediyor. Bu araçların dijital dönüşümünüzü nasıl destekleyebileceğine dair örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Son yıllarda giderek artan bir ivme kazanan yapay zekayı dijital dönüşümde nasıl kullanabileceklerini merak eden kullanıcıların GPT-4 gibi büyük dil modellerine olan ilgisinde büyük bir artış meydana geldi. Reuters'in tahminlerine göre, bu popülerliğin bir sonucu olarak GPT-4 destekli ChatGPT derin öğrenme modelinin 2024 yılına kadar üreticisi OpenAI firmasına 1 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor.

GPT-4'ün popülaritesiyse, yapay zeka teknolojisinin gücünün yanı sıra kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğünden kaynaklanmakta. Yüksek teknolojiye dayalı birçok farklı alanda, çeşit çeşit görevleri otomatikleştirmek ve özelleştirmek için GPT-4 kullanarak çalışanların daha karmaşık görevlere odaklanmasına olanak tanınabilir.

GPT-4'ün farklı alanlarda dijital dönüşüme nasıl katkıda bulunabileceğine dair bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.


1. Kişiye özel çalışan eğitimi

GPT-4 gibi yapay zeka dil modelleri yalnızca iş dünyasında değil, eğitimde de inanılmaz derecede faydalı bir araç. Ekip liderleri ve İnsan Kaynakları (İK) uzmanları bu yapay zeka sistemlerini, farklı dil ve tercihlere uyum sağlayacak şekilde her çalışanın öğrenme ihtiyaçlarını karşılayan yaratıcı ve benzersiz eğitim programları oluşturmak için kullanabilir. Göründüğü kadarıyla, bir dönüşüm projesinin parçası olarak yeni dijital araçları benimseyen kuruluşların hız kesmemesi için GPT-4'e ihtiyaçları var.

2022 yılında, eğitim kuruluşu Khan Academy, yenilikçi yapay zeka asistanı Khanmigo'yu daha iyi bir hale getirmek amacıyla GPT-4'ü entegre etmeye başladı. Bu yapay zeka asistanı, öğrencilerin kendi kendilerine öğrenim görebilmeleri için özelleştirilmiş, kişiselleştirilmiş, özerk ve yaratıcı bir öğrenme olanağı tanıyor. Khanmigo, dijital dönüşümde çalışanlarını kullanılacak yeni teknolojiler konusunda eğiten tüm kuruluşlar için faydalı bir kullanım örneğidir.

2. İşe Alım ve Pazarlama

GPT-4 gibi dilbaz yapay zeka araçları, yeni ve yaratıcı kampanya fikirleri geliştirmek için bu araçların gücünden yararlanabilecek pazarlama ve reklamcılık ekipleri için büyük bir farklılık yaratabilir. İşe alım ve yetenek avcılığı alanında çalışanlar içinse GPT-4 gibi araçlar, potansiyel adayları başvurmaya teşvik eden ilgi çekici içerikler oluşturmaya yardımcı olabilir.

Bu araçlar hiçbir zaman pazarlama veya reklamcılık rollerinde geleneksel profesyonellerin yerini tamamen alamayacak olsa da, beyin fırtınası oturumları sırasında yeni fikirler çağrıştırmak için faydalıdır.

3. Dijital asistan Chatbotlar

Chatbotlar ve dijital asistanlar, başta teknoloji ve finans sektörleri olmak üzere pek çok sektörde gündeme gelmiş durumda. Statista'nın tahminlerine göre, bu yaygınlaşmanın bir sonucu olarak chatbot pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 1,25 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

GPT-4 teknolojisini kullanan Morgan Stanley'nin dahili chatbot'u artık danışmanlarının sorularına yanıt bulmak amacıyla oldukça büyük miktarlarda olan PDF arşivlerinde arama yapabiliyor. Bu, önde gelen bir finans firmasının geniş dil modeline dayalı yapay zeka yardımıyla bilgi kaynaklarını nasıl en üst seviyeye çıkarabildiğine dair sadece bir örnek.

4. GPT-4 ile Güvenlik

İnternet geliştikçe, onunla ilişkili güvenlik riskleri de artmaktadır. Tahmin edilebileceği gibi, GPT-4 getirdiği çözümlerin yanında sorunlara da yol açabiliyor. Kötü niyetli kullanıcılar kuruluşlara karşı saldırılar başlatmak için halihazırda GPT-4'ten yararlanmakta.

Yine de, GPT-4'ün panzehiri de yine kendisi: GPT-4'ü, güçlü bir savunma kalkanıyla sistemleri korumak için geçmiş tehditleri inceleyerek potansiyel saldırıları değerlendirmek üzere eğitmek mümkün. Bu gibi araçları kullanmak, kişisel bilgilerinizin çevrimiçi ortamda güvende ve emniyette kalmasını sağlayarak dijital dönüşüm konusundaki güvenlik endişelerini ortadan kaldırabilir.

5. Erişilebilirlik

Danimarkalı Be My Eyes şirketi, GPT-4'ün gücünü kullanarak görme engellilerin ya da görme bozukluğu olan kişilerin daha bağımsız yaşamalarına yardımcı olacak bir "sanal gönüllü" teknolojisi geliştirdi. Yenilikçi bu teknoloji günlük aktivitelerde kullanıcıya yardım ederek, kullanıcıların daha özgür hareket edebilmelerine olanak tanıyor.

GPT-4 destekli bu özellik, görme engelli çalışanların dijital dönüşüm sırasında yeni dijital araçları öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir.


GPT-4 ile dijital dönüşüm yolculuğunda sırada ne var?

Önceki ChatGPT modellerinin başarısına dayanarak, yakında GPT-5'in ufukta belirmesi muhtemel görünüyor. GPT-5'in kuruluşların dijital dönüşümlerini daha kolay gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek daha güçlü, erişilebilir ve çok yönlü özellikler sunması bekleniyor.

Google'ın Bard teknolojisi, Dall-E 2 ve diğer rakipleri de OpenAI'nin GPT modellerinin hemen ardından geliyor. Dijital dönüşüm sürecinizi hızlandırmak için size en uygun büyük dil modelini araştırmaya başlamanızda yarar var.

GPT-4, akıllıca kullanıldığı taktirde dijital dönüşüm potansiyelinizi önemli ölçüde arttırabilir. Bunun için, bilişim teknolojileri altyapısına büyük yatırımlar yapmak yerine, dijital içerik oluşturanlara yönelik destekleyici bir robotik ofis ortamı yaratmak amacıyla çalışanlardan gelen geri bildirimlere odaklanmanız yeterli.

Sağlam bir üst yönetim kademesi ve ekip işbirliğinin yanı sıra çalışanların da katılımına öncelik vererek, yapay zeka araçlarını maksimum yatırım getirisi için optimize edebilirsiniz. Çalışan refahına öncelik vererek ve kuruluşunuzun odak noktasına çalışanlarınızı yerleştirerek, başarılı ve kalıcı bir şekilde GPT-4 ile dijital dönüşüm gerçekleştirebilirsiniz.

 


RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım