Robotik Ofis

 

Akıllı süreç otomasyonu (IPA), iş süreçlerini insan zekasını taklit edecek şekilde otomatikleştirmek için teknolojinin kullanılmasıdır. Çeşitli RPA şirketleri tarafından sunulan IPA sistemleri, geleneksel olarak insan müdahalesi gerektiren görevleri otomatikleştirmek için makine öğrenimi, doğal dil işleme ve bilgisayar görüşü gibi gelişmiş teknolojileri kullanır.

Bu sistemler zaman içinde öğrenip adapte olarak daha fazla veriyi işledikçe daha verimli ve doğru hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da üretkenliğin artması, hataların azalması ve müşteri hizmetlerinin iyileşmesi gibi iş sonuçlarının iyileşmesini sağlayabilir.

 

RPA şirketleri ve süreç madenciliği + süreç otomasyonu

RPA firmaları tarafından ayrı bir özellik olarak sunulan süreç madenciliği sayesinde akıllı süreç otomasyonundan bahsedebiliyoruz. Artık elimizde bir süreci kolayca analiz etmemizi sağlayan tamamlayıcı araçlar mevcut. Yavaş noktaları, yeniden çalışmayı, uygun olmayan süreçleri veya bir sürecin ek otomasyon için olgunlaşmış alanlarını hızlı bir şekilde saptayabiliyoruz. Süreç otomasyonu, süreç madenciliği ile birleştiğinde, bir süreci analiz etmek, iyileştirme alanlarını belirlemek, otomatikleştirmek ve ardından devam eden optimizasyon döngüsünü sürdürmek için yeniden analiz etmek için eksiksiz bir geri bildirim döngüsü meydana geliyor.


[ Ayrıca bakınız: RPA Firmaları ]


Akıllı süreç otomasyonu, insanlara yalnızca bir süreci otomatikleştirme olanağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu otomasyonun en fazla değeri nerede sağlayacağına dair kaydadeğer fikirler de verir.

 

Akıllı süreç otomasyonu araçları üreten RPA şirketleri

Piyasada birçok farklı akıllı süreç otomasyon yazılımı mevcut olmakla birlikte, göze çarpan bazı araçlar ve ilgili RPA firmaları şöyle sıralanabilir:

  • UiPath: Veri girişi, belge işleme ve müşteri hizmetleri görevleri dahil olmak üzere iş süreçlerini otomatikleştirmek için lider bir platform. 
  • Automation Anywhere: Görsel sürükle-bırak arayüzü, robotik süreç otomasyonu ve yapay zeka özellikleri de dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • Blue Prism: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • WorkFusion: Veri girişi, belge işleme ve müşteri hizmetleri gibi görevleri otomatikleştirmek için makine öğrenimi ve bilgisayar vizyonu kullanan bir platform.
  • Kofax: Veri girişi, fatura işleme ve sözleşme yönetimi gibi belge tabanlı iş süreçlerini otomatikleştiren bir platform.
  • NICE: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • Pega: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • OpenSpan: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • Softomotive: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.
  • Kryon: Robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platform.

 

IPA Destekli RPA Şirketleri Hakkında

UiPath

UiPath, veri girişi, belge işleme ve müşteri hizmetleri görevleri dahil olmak üzere iş süreçlerini otomatikleştirmek için lider RPA şirketleri arasındadır. UiPath platformu, tekrarlayan, manuel görevleri otomatikleştirmek için robotik süreç otomasyonunu (RPA) kullanır ve otomasyonun doğruluğunu ve verimliliğini artırmak için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi yeteneklerini içerir.

UiPath, otomasyon komut dosyaları oluşturmak için görsel bir sürükle ve bırak arayüzü sağlayarak kullanıcıların otomasyon iş akışlarını kolayca tasarlamasına ve uygulamasına olanak tanır. Platform ayrıca veri girişi, belge işleme ve e-posta yönetimi gibi yaygın görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilecek bir dizi önceden oluşturulmuş "etkinlik" içerir. Platform, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleri ve belge yönetim sistemleri dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama ve sistemlerle entegrasyonu desteklemektedir.

UiPath ayrıca, birden fazla otomasyonu yönetmek için merkezi bir düzenleme platformu ve otomasyon performansını izlemek için bir analiz aracı da dahil olmak üzere otomasyon süreçlerini yönetmek ve izlemek için bir dizi araç sağlar.

Genel olarak UiPath, çok çeşitli iş süreçlerini otomatikleştirmek ve kurumsal verimliliği, üretkenliği ve müşteri hizmetlerini iyileştirmek için kullanılabilecek verimli ve esnek bir platformdur.

 

Automation Anywhere

Automation Anywhere, robotik süreç otomasyonu (RPA), yapay zeka (YZ) ve analitik dahil olmak üzere bir dizi otomasyon aracı sağlayan bir platformdur. Automation Anywhere'in en önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların otomasyon iş akışlarını kolayca tasarlamalarına ve uygulamalarına olanak tanıyan  veri girişi, belge işleme ve e-posta yönetimi gibi yaygın iş süreçlerini otomatikleştirmek için kullanılabilecek bir dizi önceden oluşturulmuş kütüphane içerir. 

Automation Anywhere ayrıca birden fazla otomasyonu yönetmek için merkezi bir kontrol odası ve otomasyon performansını izlemek için bir analiz aracı da dahil olmak üzere otomasyon süreçlerini yönetmek ve izlemek için bir dizi araç sağlar. Ek olarak, platform, fatura işleme ve sözleşme yönetimi gibi yapılandırılmamış veri işleme görevlerini otomatikleştirmek için makine öğrenimi ve doğal dil işleme (NLP) kullanan IQ Bot adlı bir özellik içerir.

Genel olarak, Automation Anywhere, kuruluşların verimliliği, üretkenliği ve müşteri hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için RPA, yapay zeka, makine öğrenimi ve analitik dahil olmak üzere çok çeşitli otomasyon araçları ve yetenekleri sağlayan kapsamlı bir platformdur.

 

Blue Prism


[ Ayrıca bakınız: ]


Blue Prism, birden fazla otomasyonu yönetmek için merkezi bir yönetim konsolu ve otomasyon performansını izlemek için bir analiz aracı da dahil olmak üzere otomasyon süreçlerini yönetmek ve izlemek için bir dizi araç sağlar. Platform, kullanıcıların otomasyon akışları oluşturmasına, düzenlemesine ve hata ayıklamasına olanak tanıyan entegre bir geliştirme ortamı (IDE) içerir. Ayrıca, otomasyonlara kolayca entegre edilebilen önceden oluşturulmuş otomasyon bileşenlerinden oluşan bir kütüphane olan Blue Prism Digital Exchange (DX) adlı bir özellik de içerir.

Genel olarak Blue Prism, kuruluşların verimliliği, üretkenliği ve müşteri hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için RPA, AI, makine öğrenimi ve analitik dahil olmak üzere çok çeşitli otomasyon araçları ve yetenekleri sağlayan kapsamlı RPA firmaları arasındadır. Blue Prism ayrıca, kuruluşların ihtiyaçlarına bağlı olarak otomasyonu şirket içinde, bulutta veya hibrit bir ortamda çalıştırmalarına olanak tanıyan hibrit bir dağıtım modeli seçeneği de sunar.

 

Pega

Pega, iş süreçlerini otomatikleştirmek için bir dizi otomasyon aracı ve yeteneği sağlayan akıllı bir süreç otomasyon (IPA) yazılımıdır.

Pega'nın en önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların kapsamlı kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan otomasyon iş akışlarını kolayca tasarlamalarına ve uygulamalarına olanak tanıyan low-code platformudur. Platform ayrıca veri girişi, belge işleme ve e-posta yönetimi gibi yaygın görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilecek bir dizi önceden oluşturulmuş "kural" ve "akış" içerir. 

Pega, görevleri otomatikleştirmenin yanı sıra, müşteri hizmetlerini ve desteğini iyileştirmek için kullanılabilecek sohbet robotları ve sanal asistanlar gibi müşteri etkileşimlerini yönetmek için bir dizi araç da sağlar. Pega ayrıca, kuruluşların karar verme süreçlerini otomatikleştirmelerine ve iş operasyonlarının etkinliğini artırmalarına olanak tanıyan karar verme yeteneklerini de içerir.

Genel olarak Pega, kuruluşların verimliliği, üretkenliği ve müşteri hizmetlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için RPA, yapay zeka, makine öğrenimi ve analitik dahil olmak üzere çok çeşitli otomasyon araçları ve yetenekleri sağlayan kapsamlı bir platformdur. RPA şirketleri arasında, Pega ayrıca kuruluşların platformu kendi özel ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlamalarına olanak tanıyacak şekilde son derece esnek ve özelleştirilebilir olarak tasarlanmıştır.

 

Bunlar, mevcut birçok akıllı süreç otomasyon üreten RPA şirketleri arasında sadece birkaç örnek. Belirli bir kuruluş için en iyi seçimin, kuruluşun özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olacağını unutmamak önemli.

 

Yeni başlayanlar için RPA hakkında bilgilenme makaleleri

Robotik süreç otomasyonu nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu ile Dijital Dönüşüm

Robotik süreç otomasyonunun işletmelere faydaları

En İyi 10 RPA Çözümü

Küçük İşletmelerde Robotik Süreç Otomasyonu için 5 İpucu

 
RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

RPA Feed 2

Besleme bulunamadı.

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım