Robotik Ofis

Hızlı tempolu bir tarzda yazılmış olan Amaç Eliyahu Goldratt tarafından yazılmış ve Batı dünyasında yönetim anlayışını değiştiren sürükleyici bir eser.

Alex Rogo, performansı arttırmak için her zamankinden daha umutsuzca çalışan, işi başından aşkın bir fabrika müdürüdür. Fabrikası felakete doğru gitmektedir. Evliliği de öyle. Fabrikasını kurtarmak için doksan günü vardır - yoksa şirket merkezi tarafından kapatılacak ve yüzlerce kişi işini kaybedecektir. Üniversiteden bir meslektaşı olan Jonah ile tesadüfen tanışması, geleneksel düşünceden sıyrılıp ne yapması gerektiğini görmesine yardımcı olur.

Alex'in fabrikasını kurtarmak için verdiği mücadelenin öyküsü sürükleyici bir kitaptan çok daha fazlası. Amaç, endüstrideki tüm yöneticiler için ciddi bir mesaj içeriyor ve Eli Goldratt'ın Kısıtlar Teorisi'nin (TOC) altında yatan fikirleri gösteriyor.

Amaç Eliyahu Goldratt

Bir eğitimci, yazar, fizikçi, filozof ve iş lideri olan Eliyahu M. Goldratt her şeyden önce başkalarını düşüncelere sevk eden bir düşünürdü. Genellikle alışılmadık, teşvik edici ve "kutsal ineklerin katili" olarak tanımlanan Goldratt, okuyucularını ve seminerlerindeki izleyicileri iş uygulamalarını yeni ve taze bir vizyonla incelemeye ve yeniden değerlendirmeye davet etmiştir.

Dr. Goldratt en çok, sistemin hedeflerine ulaşmak için bir sistemin kısıtlarını belirleyen ve bunlardan yararlanan sürekli bir iyileştirme süreci olan Kısıtlar Teorisi'nin (TOC) babası olarak bilinir. TOC'un altında yatan kavramları, tüm zamanların en çok satan iş kitaplarından biri olarak kabul edilen The Goal: A Process of Ongoing Improvement adlı iş romanında tanıtmıştır. İlk olarak 1984 yılında yayınlanan The Goal (Amaç Eliyahu Goldratt) üç kez güncellenmiş ve dünya çapında 7 milyondan fazla satmıştır. Kitap 35 dile çevrilmiştir.

Fortune dergisi tarafından "endüstri gurusu" ve Business Week tarafından "dahi" olarak nitelendirilen Dr. Goldratt, hayatını TOC bilgi birikimini geliştirmeye adamış, Beş Odaklanma Adımı (POOGI olarak bilinen sürekli iyileştirme süreci) üzerine TOC'tan türetilen Davul-Yapıcı-İp, Kritik Zincir Proje Yönetimi (CCPM) ve Düşünme Süreçleri gibi araçları inşa etmiştir.

Dört iş romanı da dahil olmak üzere TOC ile ilgili on kitabın yazarıdır: It's Not Luck (The Goal'ün devamı), Critical Chain, Necessary but Not Sufficient, ve Isn't It Obvious? Son kitabı The Choice, kızı Efrat Ashlang-Goldratt tarafından birlikte yazılmıştır.

İsrail'de 31 Mart 1947'de doğan Dr. Goldratt, Tel Aviv Üniversitesi'nden lisans, Bar-Ilan Üniversitesi'nden yüksek lisans ve felsefe doktorası derecelerini almıştır. TOC düşüncesini ve araçlarını öğretmenlere ve öğrencilerine ulaştırmaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan TOC for Education'ın ve Goldratt Consulting'in kurucusudur.

İş yönetimi ve eğitim alanındaki öncü çalışmalarının yanı sıra Dr. Goldratt'ın tıbbi cihazlardan damla sulamaya ve sıcaklık sensörlerine kadar çeşitli alanlarda patentleri bulunmaktadır. Kendisi 11 Haziran 2011 tarihinde 64 yaşında vefat etmiştir. Bu  The Goal (Amaç Eliyahu Goldratt) kitabına benzer diğer kitapları iş kitapları tanıtım bölümümüzde bulabilirsiniz.

 

Kitap künyesi:

Orijinal adı: The Goal

Yazar: Eliyahu M. Goldratt

Yayınevi: Optimist

Yayın Tarihi: 2005

ISBN: 9786052261057

Dil: Türkçe

Basım: Karton Kapak

Satın alma linki: D&R


RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

RPA Feed 2

Besleme bulunamadı.

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım