Robotik Ofis

Dijital işgücü Platformları ve İstihdamın Geleceği: Çevrimiçi Dünyada İyi Çalışmaya Doğru

Efil Yayınevi

Çevrimiçi dijital çalışma platformlarının ortaya çıkışı, son on yılda çalışma dünyasının en önemli dönüşümlerinden biri olmuştur. Bu rapor web tabanlı platformlara odaklanmaktadır; görevler coğrafi olarak dağılmış olan büyük, esnek bir işgücüne (“iş topluluğu”) yapılan açık çağrı yoluyla işletmeler ve diğer müşteriler tarafından dış kaynaklı olarak tedarik edilebilir.

Çalışma hayatı, son yıllarda İntemet teknolojisinin gelişmesi ie birlikte büyük bir dijital dönüşüm sürecine girmiştir. Endüstri 4.0'ın çıktısı olarak dijital işgücü teknolojilerin çalışma hayatına etkisi istihdamın yapısı açısından fazlaca hissedilmektedr. İşgücü arz ve talebine dayalı dijiital çalışma platformları aracılığıyla eşleştrilmesine dayanan platform çalışma tarzının önümüzdeki dönemlerde çalışma yaşamında önemli bir yere sahip olması beklenmektedir. Bu yüzden, bu kitapta dijital işgücü yüzünden istihdamın ne şekilde etkilendiği ele alınmaktadır.

 

Dijital işgücü neden gerekli?

Rapor, küresel olarak faaliyet gösteren beş büyük mikro görev platformundaki çalışma koşullarının ilk karşılaştırmalı analizlerinden birini sunmaktadır. Dünyadaki 75 ülkede yaşayan 3.500 işçiyi kapsayan bir ILO araştırmasına ve diğer nitel araştırmalara dayanmaktadır. İş topluluğu işçilerinin özelliklerini, yaptıkları iş türünü ve bu çalışmaya yönelik motivasyonlarını ve algılarını belgelemekte; Küresel Kuzey ve Küresel Güney’deki işçiler arasındaki ortak ve farklı yönleri bulgulamaktadır. Rapor, ücret oranlarını, iş uygunluğunu, iş yoğunluğunu, reddedişler ve ödeme yapılmamasını, çalışanların müşteriler ve platform operatörleriyle iletişimini, sosyal koruma kapsamını, gelecekteki kariyer gelişimi için umutları, iş-aile-yaşam dengesini ve çalışanların beklentilerini içeren mikro görev platformlarındaki çalışma koşullarını analiz eder.

Dijital işgücü ve dijital dönüşüm faydaları

Rapor, dijital çalışma platformlarının bir dizi fırsat sunduğu, fakat bazı dezavantajlarının da olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, rapor, IG Metall tarafından başlatılan kitle kaynak davranış kuralları ve çalışma koşullarını iyileştirmek için Alman kitle kaynak platformları da dâhil olmak üzere ortaya konan farklı girişimleri gözden geçirmektedir. Rapor, dijital çalışma platformlarında iyi çalışma koşulları sağlanması için 18 ilke önermektedir.

 

Kitap künyesi:

Yazarlar: Kollektif

Yayınevi: Efil Yayınevi

Yayın Tarihi: Kasım 2020

ISBN: 9786052294420

Dil: Türkçe

Sayfa Sayısı: 168

Basım: Karton Kapak

Satın alma linki: Dijital İşgücü Platformları ve İstihdamın Geleceği

 

 


RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım