Robotik Ofis

Video konferansın ötesine geçerek uzaktan çalışmayı gerçekten katılımcı bir hale getirmek için en iyi telepresence donanımları

Uzaktan çalışanlar, çalıştıkları kurumlarda varlıklarını nasıl gösterebilirler? Şirketler video konferansın sınırlamalarını nasıl aşarak, etkileşime dayalı bir iletişim ve katılımı nasıl sağlayabilir?

Telepresence robotları on yıldan uzun bir süredir kullanılıyor olmakla birlikte, küresel çalkantılar iş yapma şekilleri yeniden biçimlendirdikçe ve uzaktan katılıma yönelik tutumları yeniden yönlendirdikçe, bu teknoloji nihayet niş kullanıcı tabanından çıkarak genel bir kullanım sahası bulmaya hazır hale geldi. Zamanlama ise uygun: Piyasa artık tüketicilerin ihtiyaç duyduğu özellikler ve planladıkları maliyet açısından geniş yelpazede bir seçenek sunacak kadar olgunlaşmış durumda. Şirketler daha ufak fiziksel yerleşkelere geçtikçe ve dağınık iş gücüne yönelik politikalarını yeniledikçe, telepresence hem bazı işverenlere hem de çalışanlara hitap edecek bir teknolojik fayda ve katılım avantajı sunuyor.

Mevcut telepresence serisi, belirli alanlar ve iş akışları için tasarlanmış bir avuç modelin yanı sıra her büyüklükteki kuruluşa uyan donanımlar da dahil olmak üzere, kullanım şekillerine ve son kullanıcı çeşitliliğine uygundur. Bu ekipmanlar, büyümekte olan bu ürün kategorisinde yapılan geniş bir araştırmaya ve şirket temsilcileri ve son kullanıcılarla deneyimleri hakkında yapılan görüşmelere dayanarak seçilmiştir.

Şu anda piyasadaki en iyi telepresence robotları arasından seçilenler aşağıda yer alıyor.


OhmniLabs tarafından üretilen Ohmni Robot


En hesaplı telepresence

Robot Ohmni

 


[ Ayrıca bakınız: RPA Firmaları ]


 

Sensörleri: 4K HD Geniş açılı kamera; uzak alan mikrofonu ve hoparlörler | Pil: 5+ saat arama süresi | Boyut: 142 cm boyunda; 9 kg ağırlığında | Özellikler: Otomatik docking; ultra duyarlı eğilebilir boyunDüşük maliyetli, tamamen robotik telepresence savaşında OhmniLabs, rakibi Double'a kıyasla çok daha hesaplı.

2699 doların altındaki fiyatıyla Ohmni Robot sadece 9 kg ağırlığında ve katlanabiliyor, yani her yere götürebiliyorsunuz ve bir telepresence robotunda ihtiyacınız olan tüm işlevleri yerine getirebiliyor. Beyaz tahtaları okumak veya ince ayrıntıları tam UHD 4K detayında görmek için HD+ çözünürlükte geniş açılı, düşük gecikmeli video akışı ve gerçek zamanlı tam çözünürlüklü yakınlaştırma özelliğine sahip.

İkinci bir özel geniş açılı navigasyon kamerası, sürüş sırasında Ohmni'nin tabanının etrafını görmenizi sağlıyor, üstelik hemen hemen herhangi bir standart cihazdan bu işlevi uzaktan kullanabilirsiniz. Ünite, parlak bir 10,1 inç ekrana ve mükemmel bir ses için entegre Jabra hoparlöre sahip. Double gibi otomatik yükselme ve alçalma özelliğine sahip olmamakla birlikte, robot doğal etkileşimler için başını bir yandan diğer yana hareket ettirebiliyor.

OhmniLabs, 2.4GHz + 5GHz destekli çift bantlı Wi-Fi ve geniş alanlar için optimize edilmiş arka plan taraması ve roaming özellikli cihazı geniş bir kullanıcı yelpazesine sunmuş. Tam 802.1x desteği, iş veya okul ağlarında çalıştırmanın kolay olacağı anlamına geliyor.

Artıları:

 • Maliyet
 • Boyut
 • Hareketli boyun


Eksileri:

 • Yüksekliğini otomatik ayarlamıyor
Double Robotics'ten Double 3

Fiyat performans ürünü

Robot Double3

[ Ayrıca bakınız: ]


 

Mikrofonlar: 6 yönlü mikrofon | Kameralar: İki adet 13MP kamera | Pil: 4 saat (2 saatte şarj oluyor) | Yükseklik: 120 - 152 cm


Double 2'de bir tablet ekran kullanılırken, Double 3'te iPad yerine Nvidia Jetson TX2 GPU, iki Intel RealSense derinlik sensörü, iki yüksek çözünürlüklü kamera ve her yöne dönük mikrofon dizisi kullanan tam entegre bir çözüm yer alıyor. iPad'in yerine, Double'ın işlevselliğini ve özellik setini gerçekten arttıran entegre bir ekran ve AR görüntüsü de dahil olmak üzere yeni özellik setiyle geliyor.

Bu özelliklerden bazıları arasında, kullanımı sezgisel olan bir uzaktan kumanda deneyimine sağlayan yeni bir tıklayarak-sürüş arayüzü, engellerden kaçınma ve kaydırma/eğme/yakınlaştırma özellikli video kamera yer alıyor. Belki de en büyük işlevsellik güncellemesi, arttırılmış gerçeklik görüntülerinin eklenmesidir.

Double'ın arttırılmış gerçeklik versiyonunda, sanal 3B nesneler gerçek dünyadaymış gibi görünecek şekilde video akışına ekleniyor. Sanal nesneler arasında, navigasyon sırasında video akışını daha bilgilendirici hale getirmek için yararlı yol noktaları da bulunuyor.

Şarj yuvasıyla birlikte Double 3'ün fiyatı 4.499 dolar. Zaten bir Double 2'niz varsa, mevcut cihazınızı 1.899$ karşılığında bir Double 3 başlığı ile güncelleyebiliyorsunuz.

Artıları:

 • Kullanıcıya göre ayarlanabilir yükseklik
 • Harika sensörler
 • Kullanım kolaylığı


Eksileri:

 • Ohmni'den daha pahalı

 

 

Ava Robotics'ten Ava

Bize ulaşın

Bilgi almak için:


Üst düzey kurumsal ortamlar ve konaklama için en iyi telepresence

Robot Ava

 

Video: 1080p'ye kadar HD video | Konferans: Tüm standart tabanlı video konferans altyapılarıyla uyumlu | Güvenlik: Yerleşik kurumsal düzeyde güvenlik (şifreleme, güvenli HTTPS yönetimi, parola koruması dahil) | Kontrol arayüzü: iPad, iPhone, Web tarayıcısı (Mac ve PC)


Ava Telepresence robot ile uzaktaki kullanıcılar büyük çalışma alanlarında, etkinlik alanlarında ve perakende alanlarında, sahadaki insanlarla doğal bir etkileşim sağlamak üzere tasarlanmış kurumsal düzeyde bir video konferans sistemi ile kolayca ve güvenli bir şekilde gezinebilir.

Daha düşük fiyatlı modellerin aksine, robot akıllı, otonom navigasyon özelliğine sahiptir. Uzaktaki kullanıcıların bir hedef seçmesiyle, Ava engellerden kaçınırak otomatik olarak istenen hedefe hareket edebiliyor. Teknolojisi oldukça akıllı: Robot, yerel çevreyi öğrenmek ve bölgenin gerçekçi bir haritasını oluşturmak için gelişmiş haritalama kullandığı için tek bir düğmeye basarak dolaşması sağlanabiliyor. Lojistik ve sipariş karşılama gibi alanlarda otonom mobil robotlarda görmeye alıştığımız engellerden kaçınma özelliği, Ava'nın insanların etrafında dolaşmasını ve merdivenlerden yuvarlanmamasını sağlıyor.

Belki de Ava'nın en büyük satış getiren özelliği şekli. Bu şık ünite, müşteriye dönük ofislerdeki ve konaklama gibi sektörlerdeki uygulamalar için ideal.

Aynı zamanda güvenli. Yerleşik kurumsal sınıf güvenlik (şifreleme, güvenli HTTPS yönetimi, parola koruması dahil), Ava'nın kurumsal bir BT altyapısı için çok uygun olduğu anlamına geliyor.

Artıları:

 • Otonom
 • Birçok konferans mimarisi ile uyumlu
 • Satış gücü ve müşteri etkileşimi göz önünde bulundurularak tasarlanmış kurumsal birim
Şip Şak Çeviri - SipSakCeviri.com

Hızlı Teknik Çeviri


  Dosyanızı yükleyin anında çeviri süresi ve fiyatı hesaplansın.
 Sipariş verin hızla teslim edilsin.Eksileri:

 • Pahalı
 • Birçok KOBİ ve küçük ekipler için gereğinden fazla özellikliOwl Labs tarafından üretilen Meeting Owl Pro 360

En iyi masaüstü video konferans özelliği

Robot Owl

 

Kamera: Çözünürlük: 1080p HD, Görüş Alanı: 360° | Mikrofonlar: 8 çok yönlü Akıllı Mikrofon, Ses Alma Yarıçapı: 5,5m | Hoparlör: 360° kapsama alanı ve net oda içi ses için üç dahili hoparlör | İşlemci: Qualcomm® Snapdragon™ 605 işlemci


Meeting Owl, odada konuşan kişilere otomatik olarak odaklanan 360 derecelik bir görüntülü ve sesli konferans sistemidir. Hareket etmiyor, bu nedenle çoğu tanıma göre bir robot değil, ancak otonom işlevselliği onu rutin olarak uzaktan konferans yapan ve işbirliği yapan bireyler ve ekipler için mükemmel ve oldukça uygun fiyatlı bir masa üstü sistemi haline getiriyor.

Yirmi sekiz santimetre boyundaki Meeting Owl, sesi almak ve konuşan kişiye odaklanmak için sekiz mikrofon dizisinden yararlanıyor. Diğer uçtaki uzaktan izleyiciler, tüm toplantı katılımcılarının panoramik bir görüntüsüne ve mevcut konuşmacının yakın plan görüntüsüne ulaşabilirler.

Sistemin orijinal ve Pro versiyonları bulunmaktadır. Pro versiyonu Meeting Owl'un 720p görüntüsünden daha iyi bir görüntü veriyor ve ses alma mesafesini 3,5 metreden 5,5 metreye çıkarıyor, bu da özellikle daha büyük ekipler veya beyaz tahta kullanan herhangi bir oturum oldukça kullanışlı bir özellik sağlıyor.

Sistem tüm büyük video konferans hizmetleriyle entegre olduğundan kullanımı çok kolay. Pro sürümü 999 dolara satılıyor.

Artıları:

 • Telefon ve bilgisayar tabanlı konferans çözümlerinden daha üstün
 • Kullanıcıları takip ediyor ve kullanımı son derece basit


Eksileri:

 • Biraz kurulum gerektiriyor
 • Ortak paylaşımlı bir yerden çalışan ekip üyeleri bulunmayan durumlar için gereksiz olabilirKubi tarafından üretilen Kubi Classic

Eğitim için en iyi telepresence

Robot Kubi

 

Kaydırma/Eğme: 300° Kaydırma, +/- 45° Eğme | Tablet uyumluluğu: Kollar, dikey veya yatay 7-10 inç ekranlı çoğu tablete uyumlu| Bağlanabilirlik: Bluetooth 4.0+ özellikli Apple ve Android tabletlerle uyumlu


Kubi, ucuz (600 $) bir robotik tablet yerleştirme yuvası olup, alışageldiğimiz telekonferans deneyimine hareket katmaktadır.

Video konferans sırasında, uzaktaki katılımcı odanın etrafına bakmak amacıyla Kubi'yi yönlendirebilmektedir. "Kubi" Japonca'da "boyun" anlamına geliyor.

Bu da onu özellikle bir katılımcının uzakta olduğu ekip ortamları için kullanışlı bir cihaz haline getiriyor. Cihazın geliştiricileri, uzaktan çalışan kişinin bir dizüstü bilgisayar ya da masaüstünde oturduğunu ancak hoparlörlerle iletişim kurmak için odanın etrafına bakabildiğini ve bunun da interaktif deneyimi geliştirdiğini söylüyor.

Gelişmiş bir ses kiti ve tabletleri tabana sabitlemek için güvenli bir yerleştirme donanımı, öğrencilerin daha büyük sınıf ortamlarında sınıfta dolaşmak zorunda kalmadan konuşmalara katılmasını sağlayarak eğitim ortamları için iyi bir seçenekl haline getiriyor.

Artıları:

 • Muhtemelen sahip olduğunuz cihazlarla uyumlu
 • Bu listedeki diğer robotlara kıyasla ucuz


Eksileri:

 • Faydalı olup olmadığı tartışmalı
 • Bir dock ünitesi için pahalıİş yerinde telepresence


Son sağlık krizinin dağıtık iş gücüne geçişi hızlandırmasıyla birlikte, ofisler uzaktan çalışanlar için telepresence çözümlerine yönelmeye başladı. Öğretmenler ve okul yöneticileri de artık kısa vadede enfeksiyon oranlarını düşürebilecek, ancak uzun vadede öğrencilere gerekli hizmetleri sunarken sınırlı kaynakları en üst düzeye kullanmanın bir yolu olabilecek uzaktan eğitimi benimsiyor.

Markets and Markets, genel telepresence pazarının 2023 yılında 300 milyon doların üzerinde olacağını tahmin ediyor. Ancak bu pazar araştırması, COVID-19 nedeniyle uzaktan çalışmanın hızla benimsenmesini veya küresel evde kalma deneyinin uzaktan çalışmaya yönelik tutumlar üzerindeki beklenen uzun vadeli etkilerini hesaba katmış değil. Pandemiden çıkan birçok şirket, kısmen dağıtılmış bir işgücünü benimsediğinden, telepresence ve video konferans sistemleri geliştiricileri için büyük bir fırsat doğmuş durumda.

Telepresence sistemlerini gündeme getirmek isteyen çalışanlar, işverenler ve BT uzmanları için en önemli strateji, teknolojinin işbirliğine dayalı faydalarını öne çıkarmak ve uygulama için bir plana sahip olmaktır. Uzun bir süreden beri işgücündeki robotlara iyi gözle bakılıyor. Uzaktan çalışmaya karşı süregelen dirençle birleştiğinde, işverenlerin veya çalışanların mevcut önyargıları telepresence'ın benimsenmesini engelleyebilir.

Ancak, işbirliğini en üst düzeye çıkarmanın ve yüz yüze sohbetlerde gerçekleşen üretkenliğe yaklaşmanın bir yolu olarak telepresence'ı savunmak endişeleri azaltmaya yardımcı olabilir. Çoğu telepresence sisteminin sezgisel kullanıcı arayüzleriyle kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır olduğunu açıklamak da öyle. Bu teknoloji, kullanımı için kapsamlı bir eğitim gerektirmeyecek şekilde dikkatlice tasarlanmış bir teknoloji. Sonuçta, çoğu insan yüz yüze doğal etkileşimlerde bulunmak için eğitime ihtiyaç duymaz.Bir telepresence robotunda nelere dikkat etmeliyim?

Sorulması gereken en önemli soru, bir telepresence çözümünü kimin ve hangi ortamlarda kullanabileceğidir. Büyük paralar harcamadan veya yeni süreçler ve protokoller uygulamadan sadece video konferansı geliştirmek istiyorsanız, Meeting Owl veya Kubi gibi çözümler oldukça ideal.

Ancak, mobil bir robotun sunduğu dinamik özellikleri benimsemek isteyenler için, ortamınızın müşteriye dönük olup olmadığını düşünün. Ava gibi şık bir robot harika bir izlenim bıraksa da bunun bir bedeli var.

Çoğu KOBİ için Double veya Ohmni'nin modelleri iyi bir seçim olacaktır. Nispeten ucuz olup, sorunsuz bir kullanıcı arayüzü sağlarlar. Bir şirket başlangıçta tek bir ortak robotla idare ederek, ihtiyaç oldukça kolay bir şekilde ölçek büyütebilir.

Sonuçta, bir uzaktan çalışan bir kez robot ikizine sahip olduğunda, muhtemelen diğerleri de bundan isteyecektir.


Bu listedeki robotlar nasıl seçildi?

Seçim yöntemi, üretkenlik ve işyeri otomasyonu konusunda tarafsız uzmanlarla yapılan ayrıntılı görüşmelerin ve uygulamalı incelemelerin bir karışımından oluşuyor. Mevcut teknolojilerin geniş bir örneklemesini üzerinden alınan bu listede fiyat, kullanım durumu ve yeteneklerin bir karışımını temel alındı.

--

4 Ocak 2023

 


İlgili diğer yazılar

RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

RPA Feed 2

Besleme bulunamadı.

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım