Robotik Ofis

RPA, tüm uygulamaları birbirine bağlayan dijital dönüşüm için bir omurga olarak düşünülebilir. RPA kısa sürede uygulamaya alınabiliyor - aylar veya yıllar yerine günler veya haftalar içinde entegre edilebilir ve nispeten düşük maliyetlidir.

 

Eski yazılımı değiştiremiyor musunuz? RPA ile dijital dönüşüm yapın

Robotik süreç otomasyonu (RPA), işletmelerin 2023'de ihtiyaç duyduğu hızlı ve pratik üretkenlik artışının ilacı. Çok az bir kodlamayla veya kodsuz geliştirme ve robotik süreç otomasyonu gibi yeniliklere yapılan yatırımları artırarak bazı hızlı kazanımlar elde etmeye çalışan birçok şirketin 2023'de bakması gereken şey muhtemelen bu pratik çözüm olacak. Bir yandan yönetim, çalışanlardan kritik iş süreçlerine devam etmelerini isterken, bir yandan da Büyük İstifa dalgasıyla ofislerdeki takımlar giderek küçüldüğünden RPA ile dijital dönüşüm giderek daha cazip bir hal alıyor.

RPA ile dijital dönüşüm neden mantıklı bir seçim?

RPA, genellikle arka ofis personeli tarafından yapılan tekrarlı, manuel bilgisayar işlerini otomatikleştirdiği için 2023'de yöneticilerin karşılaşacağı bazı önemli işgücü sıkıntısı sorunlarına dijital işgücü yanıt verebilir.


[ Ayrıca bakınız: RPA Firmaları ]


RPA, bir yazılım kullanıcı arayüzü ile etkileşime giren ve insanlar tarafından gerçekleştirilen tuş vuruşlarını ve fare tıklamalarını taklit eden yapılandırılabilir botlar şeklinde bir tasarıma sahiptir. En etkili RPA botları, çalışanlar tarafından tekrar tekrar elle olarak yapılan çok adımlı, yapılandırılmış görevleri otomatikleştiren botlardır. Bu tür bir durum robotik süreç otomasyonu için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

RPA'ya odaklanan bir otomasyon danışmanlık firması olan CFB Bots'un kurucusu ve genel müdürü Liu Siyong, "Asya'daki birçok ev eşyası markasından oluşan müşteri portföyümüzde, en yaygın başarı hikayeleri finans sektöründen geliyor" diyor. Bu durum, herhangi bir insan hatasının ciddi sonuçlarıyla birlikte, RPA'nın finans ekiplerinin yalnızca üretkenliği arttırmasına değil, aynı zamanda uyumsuzluk risklerini ve maliyetlerini azaltmasına da yardımcı olduğu anlamına geliyor." Aralık 2021 tarihli bir Salesforce araştırması, RPA kullanıcılarının yüzde 89'unun işlerinden daha memnun olurken, yüzde 84'ünün de şirketlerinden daha memnun olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, her zaman otomasyona giden en güzel yol RPA olmayabilir. Çoğu yazılım ve iş süreci mühendisi, RPA uygulamalarını kullanmanın, yazılım yaklaşımını baştan aşağı yeniden tasarlama ihtiyacını gösterdiğini iddia etmektedir. Ayrıca, pek çok mühendis RPA botlarının yazılımdaki, entegrasyon noktalarındaki ve temel süreçlerdeki temel kusurları örten yara bandı olduğundan şikayetçidir.

Teknoloji analist firması AIMultiple'ın kurucusu Cem Dilmegani, yakın tarihli bir RPA kılavuzunda "RPA, tüm uygulamaları birbirine bağlayan dijital bir omurga olarak düşünülebilir" diyor. Ropotik süreç otomasyonu ile dijital dönüşüm bu sorunlara bir çözüm sunuyor. Eğer başlamak istiyorsanız, AIMultiple 50'den fazla RPA tedarikçisinin bir listesini tutuyor. Ancak tüm bu uzun vadeli planlar hayata geçirilirken işletmenin de çalışmaya devam etmesi gerekiyor ve RPA şu anda arka ofis ekiplerini bunaltan sıkıcı iş yükünü hafifletmede önemli bir rol oynayabilir.

"RPA mevcut bir süreci olduğu gibi otomatikleştirmemizi sağladığından, tipik iş süreci yeniden yapılandırmasında ortaya çıkan birçok değişiklik yönetimi sorununun üstesinden gelmemize yardımcı oluyor" diyen Siyong, RPA'nın erken otomasyon kazanımlarını hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılarak daha sonra yapılacak daha sürdürülebilir dönüşümleri haklı çıkarabileceğini belirtiyor. "RPA kısa sürede uygulamaya alınabiliyor - aylar veya yıllar yerine günler veya haftalar içinde entegre edilebilir - ve nispeten düşük maliyetlidir."

RPA'ya genel bakış

Sektörün büyük bir kısmının RPA çözümlerinin değerini şimdiden fark etmiş olduğuna şüphe yok. Gartner'a göre RPA yazılım pazarı, tüm kurumsal yazılımlar arasında en hızlı büyüyen segment. Everest Group tarafından yapılan son tahminler, RPA pazarının önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 50'ye varan oranda büyüyeceğini gösteriyor.

Dilmegani'nin açıkladığı gibi, sürdürülebilir otomasyon ve yapay zeka teknolojisinin oluşturulması ve uygulanması için devam eden yaşam döngüsü nedeniyle RPA'nın çok fazla yolu var. Bu ilerleme devam ederken, ekipler boşluğu doldurmak için bir veya daha fazla RPA botu kullanabilir.

"RPA'yı biraz elektronik tablolara benzetiyorum. Dolayısıyla RPA'ya ihtiyacımız var."

Bir başka deyişle, RPA, süreç otomasyonu ile dijital dönüşüm teknolojisinin daha geniş bir yelpazesinde yer alan sağlıklı bir seçim.

Siyong, "RPA, hızlı değer elde etme süresi ve düşük giriş engeli özellikleri nedeniyle birçok kuruluş için akıllı otomasyon yolculuğunda genellikle başlangıç noktasıdır" diye açıklıyor. "RPA'yı deneyen şirketler, bilişsel otomasyon ve sürecin yeniden yapılandırılması gibi konuları içeren doğrudan otomasyona yönelmeye daha açıklar."

 

Yeni başlayanlar için RPA hakkında bilgilenme makaleleri

Robotik süreç otomasyonu nedir?

Akıllı süreç otomasyonu nedir?

Robotik süreç otomasyonunun işletmelere faydaları

En İyi 10 RPA Çözümü

Küçük İşletmelerde Robotik Süreç Otomasyonu için 5 İpucu


RobotikOfis'i takip edeyim

Select Language

RPA Feed 2

Besleme bulunamadı.

Bize ulaşın

Firmanızda hangi süreçlerin otomasyona uygun olduğunu öğrenmek için firmanızın web sitesini bize bildirerek kısaca "Şirketimize uygun RPA çözümleri hakkında bilgi almak istiyorum." diye email atmanız yeterli:

Sayfayı Paylaşayım